Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nabór wniosków: Teksty i ich krajobraz: Międzynarodowa Zimowa Szkoła Papirologii i Archeologii Fajum, 8–16 lutego 2025 r.

Informujemy o naborze wniosków: Teksty i ich krajobraz: Międzynarodowa Zimowa Szkoła Papirologii i Archeologii Fajum, która odbędzie się 8–16 lutego 2025 r.

Organizatorem jest Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze, przy wsparciu finansowym program IDUB Uniwersytetu Warszawskiego

Ta zimowa szkoła, odbywająca się w Fajum, będzie wprowadzeniem do regionu w okresie ptolemejskim, rzymskim i bizantyjskim poprzez badanie kontekstu archeologicznego tekstów papirusowych. Seminaria, wykłady i prezentacje uczestników będą koncentrować się na Fajum jako starożytnym krajobrazie i naświetlą dowody tekstowe ze starożytnych wiosek, podczas gdy wycieczki po terenie zapoznają uczestników szkoły z samymi osadami.

Przyjmujemy zgłoszenia od doktorantów i młodych naukowców z zakresu papirologii greckiej, demotycznej i/lub arabskiej. Rozpatrzymy również zgłoszenia od doktorantów archeologii i innych kierunków, pod warunkiem, że interesują się oni starożytnymi tekstami. Wymagana jest dobra znajomość języka starogreckiego. Pierwszeństwo będą miały osoby, które nie były jeszcze w Fajum.

Szkoła jest bezpłatna, ale uczestnicy muszą pokryć koszty podróży do i z Kairu. Liczba miejsc jest ograniczona do 10–12. Językiem wykładowym jest angielski.

Data przyjazdu to 8 lutego, a wyjazdu 16 lutego.

Zgłoszenia powinny zawierać:

  1. krótki list motywacyjny
  2. curriculum vitae
  3. dwie referencje: nazwiska i adresy e-mail instruktorów lub doradców

Zgłoszenia i zapytania należy przesyłać na adres:

Prof. Maria Nowak (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

m.nowak@wpia.uw.edu.pl

Termin składania zgłoszeń upływa 1 listopada 2024 r. Wybrani kandydaci zostaną poinformowani o wynikach w połowie listopada.

Organizatorzy

Graham Claytor, Uniwersytet Warszawski

Dorota Dzierzbicka, Uniwersytet Warszawski

Maria Nowak, Uniwersytet Warszawski

Haytham Qandeil, Uniwersytet Ain Shams

Cornelia Römer, DAI Kair/Uniwersytet Wiedeński

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA UW) koordynuje polskie badania archeologiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego od 1959 roku. W ostatnich latach rozszerzyło zakres swoich zainteresowań na Półwysep Arabski i Kaukaz. Obecnie realizowanych jest około 20 projektów w Egipcie, Sudanie, Tunezji, na Cyprze, w Libanie, Kuwejcie, Omanie, Gruzji i Armenii. PCMA UW prowadzi również Centra Badawcze w Egipcie, Sudanie, na Cyprze i w Gruzji.