Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nowy kierunek studiów II stopnia na WH

Dzięki finansowaniu z działania IDUB w październiku 2023 r. Wydział Historii otworzył po niemal dwóch latach przygotowań nowe anglojęzyczne studia II stopnia „History of Ancient Mediterranean Civilizations”. Projekt rozwija się we współpracy z Wydziałem Archeologii oraz Instytutem Filologii Klasycznej.  

Zainteresowanie nowym kierunkiem okazało się bardzo duże. Liczba kandydatów na studia trzykrotnie przekroczyła limit wymagany do otwarcia kierunku. Studia dobrze przyjęły się zarówno na gruncie polskim jak i międzynarodowym: większość studiujących pochodzi z krajów europejskich, azjatyckich oraz Stanów Zjednoczonych. Ich zainteresowania dotyczą zwłaszcza epoki brązu w Mezopotamii oraz świata grecko-rzymskiego. Niektóre osoby przyszły z bardzo sprecyzowanymi oczekiwaniami, wybierając ten kierunek np. z powodu międzynarodowej renomy warszawskiej papirologii.

Nauki pomocnicze (papirologia, epigrafika, numizmatyka), to jednak nie wszystko. Studenci i studentki otrzymają solidny kurs historii starożytnej, podstawy wiedzy o archeologii potrzebnej historykom do rzetelnej analizy źródeł materialnych oraz intensywny kurs języka antycznego (łacina, greka, hebrajski, w kolejnych latach planowane są: syriacki, akadyjski, koptyjski). Pojadą również na kilkudniowy objazd do jednego z krajów śródziemnomorskich, aby studenci i studentki mogli poznać pozostałości antyku z bliska. Studia mają profil badawczy a studenci i studentki zachęcani są w ich trakcie do prowadzenia własnych, publikowalnych badań. Otrzymają też możliwość udziału w spotkaniach projektów badawczych realizowanych na Wydziale Historii, finansowanych z grantów ERC i NCN.  

Jako część projektu powstaje też nowoczesna pracownia humanistyki cyfrowej. Zakupiony sprzęt pozwoli na prowadzenie zajęć z fotogrametrii epigraficznej, podstaw modelowania 3D, przetwarzania danych GIS, grafiki komputerowej i edycji tekstu w standardzie TEI XML (umiejętności przydatne również poza nauką).