Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pracownia Archeologii Europy Wschodniej

Jesienią 2023 roku na Wydziale Archeologii UW została powołana Pracownia Archeologii Europy Wschodniej (PAEW). Jednym z jej głównych celów jest rozwój kontaktów naukowych między Wydziałem Archeologii a instytucjami naukowymi lub indywidualnymi uczonymi z Europy Wschodniej, w tym wsparcie dla badań prowadzonych przez archeologów wschodnioeuropejskich, współudział w projektach badawczych i archeologicznych pracach terenowych. Utworzenie PAEW jest gestem wsparcia przez społeczność uniwersytecką archeologów z objętej wojną Ukrainy oraz represjonowanych politycznie kolegów z Białorusi. Obecnie PAEW zrzesza badaczy zajmujących się trzema obszarami badawczymi: archeologią okresu rzymskiego i wędrówek ludów, znaleziskami monet antycznych oraz zagadnieniami związanymi z archeologią dawnej Rusi. Rezultaty tych badań będą przedmiotem dyskusji na Seminarium z Archeologii Europy Wschodniej, które jest organizowane przez pracowników Pracowni. Ponadto PAEW przygotowuje comiesięczny Newsletter z wiadomościami ze świata polskiej archeologii dla białoruskich i ukraińskich kolegów oraz o aktualnościach archeologii wschodnioeuropejskiej dla polskich kolegów. Biuletyny można śledzić na stronie: https://www.archeologia.uw.edu.pl/aktualnosci-archeologii-europy-wschodniej/.

Oficjalne otwarcie Pracowni odbyło się 24 stycznia. Wydarzeniu temu towarzyszył wykład inauguracyjny, wygłoszony przez dr. Oleha Petrauskasa z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, znanego ukraińskiego archeologa, specjalizującego się w archeologii okresu rzymskiego i wędrówek ludów we Wschodniej Europie. Przyjazd dr Petrauskasa był częściowo finansowany przez CRAC. Wykład pt. „Rzymska willa” 200 mil od Limesu? Buzovytsia 1 – nowa „rzymska stacja” na ziemiach wschodnich barbarzyńców dotyczył pierwszych wyników prac wykopaliskowych na osadzie kultury czerniachowskiej (pol. III – pocz. V w.) Buzowytsia (obwód czerniowiecki, Ukraina), ulokowanej w środkowym biegu Dniestru. Cztery kilometry od stanowiska znajduje się jedyny w Barbaricum warsztat z produkcji szkła – czerniachowska osada Komariw. Podczas badań w Buzowytsi w latach 2020-2023 odkryto tu pozostałości architektoniczne, niewątpliwie związane z prowincjonalno-rzymskimi tradycjami budowlanymi (m.in. hipocaustum).