Warsztaty: “Pottery production, distribution and use during the Iron Age in Armenia”
Polsko-armeńskie warsztaty związane z archeologią Armenii: “Pottery production, distribution and use during the Iron Age in Armenia” odbędą się we czwartek, 23 maja w Budynku Starego BUW-u w sali 105 w godz. 12.30–15.00. Warsztaty organizuje Mateusz Iskra (Zakład Studiów Środkowowschodnich CAŚ UW).
Z perspektywy badań ceramicznych prowadzonych w Republice Armenii, epoka żelaza (XII–IV wiek p.n.e.) jest uważana za najbardziej kluczowy okres w rozwoju lokalnego garncarstwa. Wewnętrzny podział na wczesną, środkową i późną epokę żelaza odzwierciedla dynamiczne zmiany w lokalnej tradycji ceramicznej. Wczesna epoka żelaza (XII–IX w. p.n.e.) charakteryzuje się pełnym rozwojem rdzennej czarnej ceramiki wypalanej (Etiuni ware). W środkowej epoce żelaza (VIII–VI wiek p.n.e.), wraz z ekspansją Królestwa Urartyjskiego, pojawiła się nowa tradycja ceramiczna (Urartian Red Burnished Ware) połączona z innowacjami w sferze technologii i organizacji produkcji ceramiki. Stopniowe przenikanie się tradycji ceramicznych Etiuni i Urartu doprowadziło ostatecznie do powstania nowego zespołu ceramicznego w późnej epoce żelaza (VI–IV w. p.n.e.).
Szczegóły i abstrakty można zaleźć tutaj.
Przed warsztatami, w godzinach 11.00-12.00 odbędzie się w tym samym miejscu wykład Romana Hovsepyana Overview of agriculture and food consumption in the South Caucasus during prehistory (Neolithic–Iron Age periods, 7th–1st millennia BC.